et_pb_section

EFG zahájila spolupráci s RWE

09. října 2020

Společnost EFG Green gas, člen holdingu Energy financial group, zahájila spolupráci se společností RWE Supply & Trading (RWEST), jedním z předních celosvětových obchodníků s energií. Jejím prostřednictvím bude EFG Green gas, první producent biometanu z biologicky rozložitelného odpadu v České republice, exportovat tento „zelený plyn“ do států Evropské unie. Obě společnosti jsou držiteli mezinárodní certifikace International Sustainability and Carbon Certification (ISCC).

Společnost EFG Green gas, dceřiná společnost Energy financial group, jako první v České republice zahájila v lednu 2020 komerční výrobu biometanu upgradingem bioplynu z biologicky rozložitelného odpadu. Tzv. zelený plyn, který je kvalitou srovnatelný se zemním plynem, zpracovává v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS u Šumperka metodou membránové separace. Výstupní biometan, jehož export do dalších zemí EU bude nově zajišťovat právě RWEST, lze vtláčet do plynové distribuční soustavy a využít ho podobně jako klasický zemní plyn v domácnostech a podnicích. Dále je biometan využitelný jako pokročilé biopalivo pro motorová vozidla a autobusy MHD na kterékoliv plničce CNG.

efg-green-gas

Poptávka po biometanu roste

„Poptávka po biometanu v EU i v ČR z obchodního hlediska neustále roste a představuje cestu k naplnění cílů využití OZE v dopravě a snížení emisí skleníkových plynů. Naše rapotínská produkce biometanu je založena na stoprocentně biologicky rozložitelném odpadu, díky čemuž se minimalizuje uhlíková stopa. To našim klientům, v tuto chvíli bohužel v rámci EU, nikoli ČR, zajišťuje nejvyšší možné úspory potenciálních emisí. Jedná se o náš první projekt, ale v současnosti již připravujeme další, např. v nově získané bioplynové stanici EFG Vyškov BPS. Cílem Energy financial group je dodávat technologii pro upgrading bioplynu i do dalších českých zařízení, stejně jako provozovat naše vlastní projekty na výrobu biometanu a exportovat ho v rámci EU,“ komentuje potenciál biometanu, na kterém je založena spolupráce s RWEST, obchodní ředitel EFG Martin Vrtiška.

„Jsme hrdí na zahájení spolupráce s EFG Green gas. Jejich produkce biometanu je jedinečná nejen tím, že jde o jedinou komerční produkci na území České republiky, ale také proto, že nepobírá žádnou státní podporu,“ prohlašuje Petr Kalina, Gas Portfolio Manager pro RWE Supply & Trading . „Věříme v dlouhodobý růstový potenciál produkce EFG a považujeme naši spolupráci za další krok k rozvoji našeho portfolia ve střední Evropě,“ dodává.

Poslední články

Bioplynová stanice EFG Rapotín BPS slaví čtyři roky výroby biometanu

Bioplynová stanice EFG Rapotín BPS slaví čtyři roky výroby biometanu

Uplynuly čtyři roky od spuštění výroby zeleného plynu v odpadářské bioplynové stanici EFG Rapotín BPS. Ta slaví od 24. října 2019 výročí instalace biometanové jednotky coby prvního zařízení v České republice, které začalo tento plyn vyrobený z biologicky...

ČLEN SKUPINY:

efg_logo