et_pb_section

IEA čeká rekordní kapacitu nových zdrojů obnovitelné energie

10. prosince 2020

V letošním a příštím roce bude uvedena do provozu rekordní kapacita nových zdrojů obnovitelné energie. Kapacita zdrojů, které využívají fosilní paliva, se kvůli ekonomickému propadu a koronavirové krizi naopak sníží. Ve svém výhledu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

V letošním roce nová dodatečná kapacita obnovitelných zdrojů vzroste o čtyři procenta na rekordních 198 gigawattů (GW). To znamená, že obnovitelné zdroje se budou na celkovém letošním růstu kapacity výroby elektřiny podílet 90 procenty. V příštím roce se má nová kapacita obnovitelných zdrojů energie zvýšit o téměř deset procent, což by byl nejrychlejší růst od roku 2015.

Narušení dodavatelského řetězce a zpoždění výstavby kvůli pandemii zpomalily pokrok projektů v oblasti obnovitelné energie v první polovině roku. Od té doby se však výstavba i výroba obnovily a logistické problémy byly převážně odstraněny.

obnovitelne-zdroje-energie
obnovitelne-zdroje-energie

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se letos celosvětově zvýší o sedm procent, navzdory poklesu globální poptávky po elektřině o pět procent, což bude největší propad od druhé světové války.

„Obnovitelná energie vzdoruje obtížím způsobeným pandemií a vykazuje silný růst, zatímco ostatní paliva bojují s problémy,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

V roce 2025 se mají obnovitelné zdroje energie stát celosvětově největším zdrojem výroby elektřiny. Na celkových dodávkách elektřiny by se měly podílet asi třetinou. Ukončí tak nadvládu uhlí, která trvala asi 50 let, poznamenala agentura Reuters.

Poslední články

Bioplynová stanice EFG Rapotín BPS slaví čtyři roky výroby biometanu

Bioplynová stanice EFG Rapotín BPS slaví čtyři roky výroby biometanu

Uplynuly čtyři roky od spuštění výroby zeleného plynu v odpadářské bioplynové stanici EFG Rapotín BPS. Ta slaví od 24. října 2019 výročí instalace biometanové jednotky coby prvního zařízení v České republice, které začalo tento plyn vyrobený z biologicky...

ČLEN SKUPINY:

efg_logo